Aktualności - Kamieniec Ząbkowicki

ELITARNY OŚRODEK HODOWLI ZARODOWEJ W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM

25.10.2005
0 0 0 0
Kamieniec Ząbkowicki

Elitarny Ośrodek Hodowli Zarodowej

„Na fermie Starczów mieliśmy w zeszłym roku średnią wydajność 10 tys. 378 kg mleka od krowy. Najlepsza obora Ośrodka Hodowli Zarodowej, w Kamieńcu Ząbkowickim miała wydajność 11 tys. 894 kg mleka średnio od krowy! Nasza najlepsza rekordzistka, np. na fermie w Starczowie, miała wydajność 19 tys. 358 kg białka za jedną laktację. To jest najwyższa wydajność od krowy, jaką osiągnięto w Polsce! Mamy się czym pochwalić!”

Już w zeszłym roku pisałem, że kamieniecki Ośrodek Hodowli Zarodowej Sp. z o.o. to już „liga światowa”. Teraz, w parę dni po kolejnej POLAGRZE, wybrałem się na fermę do Tarczowa, gdzie w rozmowie i z jej kierownikiem, p. Zdzisławem Haglem i następnie mgr inż. Pawłem Blicharskim, Prezesem OHZ rozmawiam o „dniu dzisiejszym” i planach na przyszłość. Od kierownika fermy dowiaduję się, że: „OHZ Kamieniec, w ramach POLAGRY 2005, wystawił swoje krowy na Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych. Z wystawionych trzech krów (obora Starczów, Kamieniec, Dzbanów) jedna po drugiej laktacji, pozostałe dwie to pierwiastki, zdobyły złote medale (pierwszą lokatę). Dwie „liderki” są po buhaju amerykańskim, jedna po niemieckim. Na dziesięć najlepszych krów w Polsce rasy czarno-białej dziewięć pochodzi z OHZ Kamieniec i wszystkie są z fermy w Starczowie. Natomiast na pięć najlepszych krów w rasie czerwono-białej, to wszystkie pięć pochodzi z OHZ Kamieniec, ferma Starczów”.
Dowiaduję się, że w „rankingu uszeregowanym wg kilogramów tłuszczu plus białko, czyli wg kilogramów suchej masy, to rekordzistka w rasie czarno-białej dała 1 503 kg, czyli 1,5 tony z jednej laktacji; a w rasie czerwono-białej dała 1 221 kg, dlatego też z rasy czerwono-białej „schodzimy”, mamy jej coraz mniej”.
Liczebność stada krów przedstawia się następująco: Starczów I – 500 szt., Starczów II – 300, Kamieniec Ząbk. – ok. 80, Dzbanów – 80. Najlepszą naszą oborą, chlubą OHZ to obora w Kamieńcu, tam tez jest najwyższa wydajność. Odbiorcą mleka, nieustannie od szeregu lat jest firma DANONE, a konkretnie zakład Wieluń. Narzucone przez tę firmę ostre kryteria jakościowe mleka spełniane są bez żadnych problemów. Dostarczane do tej firmy mleko jest w klasie super charakteryzującej się jeszcze ostrzejszymi wymogami, niż klasa ekstra będąca normą polską.

Oddajmy znów głos kierownikowi fermy, p. Z. Haglowi, który uzasadnia, co trzeba robić, by mieć takie efekty: „Mamy umowę ze Sp. Cywilną J. Buła i Z. Ptak; lekarze weterynarii z tej spółki w ramach umowy obsługują całość zadań z zakresu leczenia, profilaktyki itd. W naszych fermach używamy nasienia najlepszych buhajów światowych (…). Tę zasadę stosujemy od lat i daje to określone efekty. Genetyka to jeszcze nie wszystko. By mieć takie efekty, to muszą być dobre pasze. U nas w produkcji pasz, to wszystko „jest postawione na baczność”; użyte komponenty i finalny produkt musi być najwyższej jakości. Pobierana do analizy kiszonka z kukurydzy czy sianokiszonka, to wg laboratoryjnych specjalistów, unikat na dużą skalę w zakresie wysokiej jakości. Paszami objętościowymi, paszami treściwymi żywimy wg najnowocześniejszego systemu NRC (jest to program amerykański); ilość zadawanej paszy jest komputerowo wyliczana. Paszowóz jest wyposażony w wagę, dlatego wszystko jest wyliczone i wyważone tak „jak w aptece”. Stąd nasze krowy mają dzienną wydajność 60 czy 70 litrów mleka. (…) Materiał hodowlany, który tu mamy, to jest w zdecydowanej większości u nas urodzony, u nas odchowany. Część buhajków, w wieku 1-1,5 miesiąca, sprzedajemy a wszystkie jałóweczki zostawiamy u siebie, wychowujemy i to jest materiał na nasze przyszłe krowy. Dlatego tak ważny jest odchów cieląt i młodzieży, bo to jest nasza przyszłość. (…) Prowadzimy nadzór nad kondycją młodego pogłowia, prowadzona selekcja powoduje coroczne brakowanie w granicach 30- 40%. Można powiedzieć, że średnio krowa przeżywa u nas trzy i pół laktacji; są takie, co mają 7 i 8 laktacji, czyli dożywają 10 lat. ZZ ekonomicznego punktu widzenia korzystniejszy jest skrócony okres życia przy zwiększonej wydajności produkcyjnej”.
Ośrodek Hodowli Zarodowej stał się bardzo elitarną hodowla zarodową. Jest w posiadaniu zwierząt o takich genach, które dają możliwość tworzenia „mapy” na całej populacji krajowej czyli hodowcy, rolnicy z całej Polski korzystają z tej genetyki jako matrycy. Hodowla tu prowadzona ma poprawiać populację krajową.
Prezes OHZ Kamieniec, mgr inż. Paweł Blicharski, z nieukrywana dumą mówi: „Mamy wyselekcjonowane stado. Osiągnęliśmy wielki postęp, jeśli chodzi o wzrost pogłowia. Na terenie Dolnego Śląska, całego kraju mamy jego spadek. Likwidowano krowy a potem mleczarnie, np. Ząbkowice Śl., Kłodzko. Teraz mali producenci sprzedają tanio mleko do pośredników za 50-70 gr/l, bo do małych populacji zwierząt nie przyjedzie mleczarnia. U nas codziennie cysterna zabiera 24 000 litrów mleka. Całe nasze mleko zabierane przez DANONE idzie na produkcję „Actimela”! Aby był dobry surowiec, to trzeba zainwestować w obiekty, trzeba mieć nowoczesny sprzęt. W powiecie ząbkowickim była dosyć dobra hodowla, dużo rolników miało krowy mleczne. Stada polikwidowali, weszli w :”opłacalną” w tamtym czasie uprawę zbóż. A dzisiaj finał jest taki, że brak mleczarni, zboża stały się bardzo mało opłacalne, kukurydza stała się drogą uprawą. Natomiast mleko stało się teraz bardzo opłacalne. Ale żeby można było dzisiaj mleko produkować, to jest kwota mleczna, która ogranicza rolników w możliwości zwiększenia produkcji. (…) Teraz z mleka „bardzo dobrze się żyje”. My nasze sprzedajemy powyżej jednej złotówki za litr, to jest bardzo dobra cena. U nas jedna krowa utrzymuje się na niecałym 0,5 ha, czyli 1 ha utrzymuje dwie krowy i te krowy, jeżeli dają rocznie ponad 10 tys. l mleka, to z jednego ha mamy ponad 20 000 zł, to jaka produkcja roślinna da taką wydajność z ha? (…). Mamy zamiar powiększyć stan pogłowia, ale nie w tej chwili, bo jest kwota mleczna. Zobaczymy, jak to wszystko się będzie kształtowało. Niezależnie od tego jesteśmy w okresie przygotowawczym nowych inwestycji. Jest na deskach projektowych nowa obora na 600 sztuk krów tu w Starczowie, bardzo nowoczesna. Jeśli będzie możliwość większej produkcji mleka, to uruchomimy proces inwestycyjny. Jeśli nie, to i tak będziemy budować, bo te obiekty, które mamy, to obiekty stare, wymagające dużego nakładu pracy. (…) Hodowlę rozwijamy a nowa obora będzie kosztować ok. 10 mln zł (…) nasze ostatnie rozmowy z przedstawicielem amerykańskim dotyczyły doradzania nam budowę na tzw. energię odnawialną. Jutro jadę do Warszawy na konferencje w tej sprawie. Musimy też zainwestować w płyty obornikowe, a to jest wydatek rzędu 1 mln zł. Wszystko musimy robić w tym kierunku, żeby hodowla była przyjazna środowisku, żeby produkowana gnojowica dawała energię itd.”.
To już naprawdę liga światowa!
Zgodnie z prawem autorskim ( w.s. Powiatowy Tygodnik Regionalny nr 43/05 z dnia 23 października 2005 roku
tel. 074/ 8100-799, fax: 074/8100-835 e-mail:tygodnik_p@poczta.onet.pl)
Za UG – Jerzy Bielas Inspektor Urzędu Gminy w Kamieńcu Ząbkowickim
Tel074/8162-020 lub 0604 192-733
e-mail: bielas@kamzab.pl
www.kamzab.pl


Autor: Jerzy Bielas